HİDROFOR
Hidrofor nedir?

Hidrofor su basıncını arttırma sisteminde kullanılmak üzere üretilmiş elektrikle çalışan pompalardır.


Hidrofor çalışma prensibi: Hidroforlar belli bir su haznesinden emdikleri suyu yüksek basınç sayesinde uzak noktalara ulaştırırlar.belli bir basınç aralığında çalışırlar.yanlarında bulunan genleşme tankı sayesinde hazırda basınçlı su bekletirler. Hidroforlar üzerinde bulunan elektrik panoları hidroforu koruma ve sıralı çalıştırma açısından kolaylık sağlar.hidroforlara bakım yaptırmak hidroforun ömrü açısından önemlidir.kademeli tip hidroforların susuz çalışmaması gerekir.bunun için su deposuna elektrikli su seviye şalteri takılıp depodaki su seviyesi hidroforun emiş hizasına yakın bir seviyede durdurulur.

Hidrofor tankı: hidrofor tankları içerisinde bulunan membran sayesinde hava basıncıyla suyun hızlanmasına yardımcı olur. Hazırda basınçlı su tutar. Mebran patlak olduğu zaman hidrofor çok sık devreye girip çıkar.

Hidrofor seçimi: hidrofor seçerken teknik destek alınmalıdır. Hidrofor seçiminde su deposu yeri ve özelliği, kat ve daire sayısı , konut, işyeri gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Hidrofor mebranının patlak olduğunu anlamak için tank üzerinde bulunan sübap iğnesine basarız.Buradan iğneden su geliyorsa mebran patlamıştır. Su gelmiyorsa havası bitmiştir. Hava ayarı gerekir.Fakat bazen mebran patlak olduğu halde iğneden su gelmeyebilir. O zaman hava tutmaz. bu durum hava basmadan anlaşılmaz, hava bastığımız halde hava durmuyorsa tankın değişmesi gerekir.Hidrofor tankı hava ayarları 3 ayda bir kontrol edilmelidir. İçindeki hava boşalabilir.Hidrofor tesisat montajı-hidrofor montaj ederken hidroforun sabit duracağı yeri belirleriz.Hidrofor depodan mümkünse uzak olmamalıdır. hidroforun etrafında servisin rahat çalışacak kadar alan olmalıdır. Hidroforun özellikle emiş boru çapı değiştirilmez.tesisat aynı çapta olmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş